Hvem er vi?

Refleks er et socialfagligt konsulentfirma, som primært arbejder indenfor det beskæftigelsesrettede område med de ledige, som har problemer udover ledighed.

Refleks har gennem en periode på 7 år arbejdet med  beskæftigelsesrettede forløb for flere kommuner på Sjælland. Igennem Refleks’ virke har vi som organisation tilegnet os substantiel erfaring i arbejdet med borgere med problemer ud over ledighed.

Refleks har hovedadresse på Nørrebrogade i København samt midlertidige adresser i samarbejdskommuner. Vi er mobile idet vi hovedsagligt varetager opsøgende og ledsagende arbejde, og vi kan varetage opgaver på hele Sjælland med kort varsel.

For mere uddybende beskrivelse af vores profil og baggrund se vores PROFIL

LOGO COLON

 

Kontakt

Refleks

Bjelkes Allé 18, baghuset

2200 København N

Tel. 26 16 13 61

Mail info@re-fleks.dk

 

Faglig profil

Se den her

Vi er en organisation der arbejder ud fra en helhedsorienteret tilgang til socialt arbejde, og vi tager os af mennesker, der er syge eller har problemer udover ledighed.

I vores sociale arbejde tager vi borgerne i hånden og vi tager dem alvorligt, vi tager dem til lægen, til behandling og vi giver den personlige og praktiske støtte, der skal til for at træffe kloge valg for eget liv.

Som fagkonsulenter i marken kan Refleks rykke akut ind i sagsbehandlingen på et jobcenter og være den midlertidige bistand, der skal til for at holde niveau i sagsbehandlingen og give organisationen arbejdsro.

Det er ting som Refleks kan og gør hver dag. Vi er gode til det.

Lida Shir-Ali

Tel. 25 79 24 20
lida@re-fleks.dk

Lida er uddannet socialrådgiver fra 2015. Hun varetager socialfaglige opgaver indenfor integrationsområdet og studerer på Århus Universitet.

×
Lida Shir-Ali

Lida Shir-Ali

Tel. 25 79 24 20

Rania El-Sayed

Tel. 53 53 27 14
rania@re-fleks.dk
×
Rania El-Sayed

Rania El-Sayed

Tel. 53 53 27 14

Camilla Olsen

Tel. 25 12 14 94
camilla@re-fleks.dk
×
Camilla Olsen

Camilla Olsen

Tel. 25 12 14 94

Benner Kure

Tel. 40 94 41 10
benner@re-fleks.dk

Benner er uddannet pædagog og har en mangeårig erfaring indenfor det socialpædagogiske område og som behandler indenfor misbrugsområdet.

×
Benner Kure

Benner Kure

Tel. 40 94 41 10

Marianne Werther

Tel. 20 71 71 97
marianne@re-fleks.dk
×
Marianne Werther

Marianne Werther

Tel. 20 71 71 97

Katja Munksbøl

Tel. 20 62 41 07
katja@re-fleks.dk

Katja er uddannet socialrådgiver og har flere års erfaring med opsøgende indsatser for de mest udsatte borgergrupper.

×
Katja Munksbøl

Katja Munksbøl

Tel. 20 62 41 07

Jakob Barfred

Tel. 26 16 13 61
jakob@re-fleks.dk

Jakob har arbejdet indenfor beskæftigelsesområdet siden 1996. Han er medindehaver af Refleks

×
Jakob Barfred

Jakob Barfred

Tel. 26 16 13 61